Belka
Czwartek, 17 Stycznia 2019   imieniny: Marian, Jan, Antoni
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Artykuł dot. środków psychoaktywnych

Data publikacji: 2018-09-10, Data modyfikacji: 2018-09-11
A A AWydrukDrukuj  
 
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kolnie przypomina! Dopalacze to substancje psychoaktywne, sprzedawane nielegalnie przez Internet lub przez pokątnych dilerów jako towary kolekcjonerskie. Rozprowadzane są w formie białego proszku, kapsułek, suszu roślinnego lub grzybów. Są to mieszaniny substancji, mających przypominać działaniem narkotyki. Producenci zmieniają ciągle skład dopalaczy, a przez to nikt nie wie, co znajduje się w każdej dawce tych specyfików. Dopalacze ograniczają zdolność oceny i kontroli sytuacji. Znacząco zwiększają ryzyko niebezpiecznego wypadku, urazu, a także utraty przytomności. Używanie dopalaczy może też spowodować śmierć. Psychologowie radzą rodzicom, aby rozmawiać z dziećmi profilaktycznie: Zdobądź wiedzę o dopalaczach. Przedstaw dziecku fakty i mity oraz argumenty za i przeciw dopalaczom. Postaw wyraźną granicę, której dziecko nie może przekraczać i powiedz wyraźnie, że sprzeciwiasz się zażywaniu  środków odurzających. Zapytaj dziecko, co sądzi o dopalaczach i co o nich mówią jego rówieśnicy.       Policja podpowiada, aby obserwować zachowania dziecka. Gwałtowny przypływ energii, pobudzenie psychoruchowe, podwyższenie lub huśtawki nastrojów, napady szału, rozdrażnienia, stany depresyjne, halucynacje wzrokowo – słuchowe, utrata apetytu,  przekrwienie gałek ocznych czy bezsenność powinny wzbudzić twoją czujność. Jeśli zauważysz niepokojące zachowanie dziecka, zareaguj jak najszybciej, zgłaszając sprawę do lekarza lub specjalisty ds. uzależnień.    Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kolnie włączyła się w realizację  programu  profilaktycznego „Mam   wybór … wybieram rozsądek”   zainicjowanego przez   Wojewódzką  Komendę  Policji w Białymstoku.    Celem  programu jest szeroko pojęta edukacja w zakresie zjawiska używania/eksperymentowania ze środkami psychoaktywnymi. Zdobycie wiedzy przez osoby małoletnie ma na celu poszerzenie ich świadomości w tym zakresie oraz zminimalizowanie podejmowania zachowań ryzykownych.            Adresatami programu są dzieci i młodzież z terenu powiatu kolneńskiego, ich rodzice/opiekunowie prawni oraz kadra pedagogiczna placówek oświatowo-wychowawczych.          Należy pamiętać, że przeciwdziałanie uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży wymaga kompleksowego podejścia, zarówno zaangażowania przedstawicieli różnych środowisk jak i  podejmowania działań interdyscyplinarnych. W czerwcu 2018r odbyło się szkolenie dla pedagogów szkolnych z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w  związku z realizacją programu. Program ten będzie realizowany do  31 grudnia 2020 roku.                                                                                                      Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny  w Kolnie                       Urszula Teresa Gołębiewska        

Pełna treść wiadomości na: powiatkolno.pl/index.php/dla-mieszkancow/471-artykul-dot-srodkow-psychoaktywnych
powiatkolno.pl, Źródło artykułu: powiatkolno.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kolneński - powiat w zachodniej części  województwa podlaskiego z siedzibą w Kolnie. W skład powiatu wchodzą gminy: Grabowo, Kolno, Mały Płock, Turośl i Stawiski zajmując powierzchnię 939,73 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Pisa ze szlakiem kajakowym, rezerwat przyrody Ciemny Kąt, obszar chronionego krajobrazu Równina Kurpiowska i Dolina Dolnej Narwi, Puszcza Kurpiowska oraz liczne pomniki przyrody. Do atrakcji turystycznych zalicza się Izby Regionalne w Domu Kultury w Kolnie i Turośli oraz liczne zabytkowe kościoły np. w Kolnie, Małym Płocku, Turośli czy Stawisku.

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na rolnictwie; teren powiatu posiada predyspozycje do rozwoju rolnictwa ekologicznego.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 63.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola