Belka
Czwartek, 17 Stycznia 2019   imieniny: Marian, Jan, Antoni
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Czytanie "Przedwiośnia" S. Żeromskiego

Data publikacji: 2018-09-11, Data modyfikacji: 2018-09-14
A A AWydrukDrukuj  
 
W minioną sobotę, 8 września b.r., na dziedzińcu  Gimnazjum w Kolnie odbyła się VII edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania najdoskonalszych dzieł literatury polskiej. W bieżącym roku Prezydent Rzeczypospolitej zaprosił do czytania „Przedwiośnia”  Stefana Żeromskiego,  ostatniej powieści jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy. Stefan Żeromski dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Przedwiośnie jest świadectwem niepokoju pisarza o Polskę, o losy jej obywateli, powieścią-oskarżeniem i ostrzeżeniem, oskarżeniem pełnym wielkiej pasji i siły, bo wyrosłym z głęboko przeżytego osobiście niepokoju o los narodu. Gości powitali współgospodarze imprezy – Starosta Kolneński – P. Stanisław Wiszowaty i Burmistrz Miasta Kolno – P. Andrzej Duda. Po krótkim wstępie, wygłoszonym przez dyr. Gimnazjum - P. Wiesława Boć, dostojni lektorzy rozpoczęli czytanie fragmentów powieści. Zainaugurowali włodarze lokalnych samorządów  Starosta Kolneński – P. Stanisław Wiszowaty i Burmistrz Miasta – P.  Andrzej Duda. Do czytania włączyli się księża, dyrektorzy, prezesi, kierownicy miejskich i powiatowych instytucji, komendanci służb mundurowych, radni miejscy i powiatowi oraz zaproszeni goście. Uroczystość uświetniły i dodały splendoru  inscenizacje II rozdziału pt. Nawłoć.  Wątki społeczno-obyczajowe, opowiadane w II rozdziale powieści, w formie pantomimy przedstawili uczniowie I LO im. A. Mickiewicza w Kolnie  oraz uczniowie II LO im. Kard. S. Wyszyńskiego w Kolnie. Młodzież kolneńskich szkół średnich przeniosła słuchaczy i widzów najpierw do dworu w Nawłoci a następnie na bal w Odolanach. To były niezapomniane wrażenia. W III utworu pt. Wiatr od wschodu, genialny talent deklamatorski zaprezentowali główni bohaterowie – dyr. Gimnazjum w roli Szymona Gajowca i uczeń Zespołu Szkół Technicznych – Adam Kalinowski jako Cezary Baryka. Najmłodsi uczestnicy akcji podjęli się bardzo trudnego i wymagającego wyzwania - konstrukcji szklanych domów. Za swoje dokonania naturalnie zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.  Na koniec uroczystości organizatorzy przedsięwzięcia, Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, Gimnazjum w Kolnie, Miejska Biblioteka Publiczna i Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna, podziękowali za wspólną intelektualną rozrywkę, która jak można domyślać się sprawiła uczestnikom dużo  radości z czytania, indywidualnego spotkania z książką, była jedynym w swoim rodzaju przedsięwzięciem kulturalnym.

Pełna treść wiadomości na: powiatkolno.pl/index.php/dla-mieszkancow/473-czytanie-przedwiosnia-s-zeromskiego
powiatkolno.pl, Źródło artykułu: powiatkolno.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kolneński - powiat w zachodniej części  województwa podlaskiego z siedzibą w Kolnie. W skład powiatu wchodzą gminy: Grabowo, Kolno, Mały Płock, Turośl i Stawiski zajmując powierzchnię 939,73 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Pisa ze szlakiem kajakowym, rezerwat przyrody Ciemny Kąt, obszar chronionego krajobrazu Równina Kurpiowska i Dolina Dolnej Narwi, Puszcza Kurpiowska oraz liczne pomniki przyrody. Do atrakcji turystycznych zalicza się Izby Regionalne w Domu Kultury w Kolnie i Turośli oraz liczne zabytkowe kościoły np. w Kolnie, Małym Płocku, Turośli czy Stawisku.

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na rolnictwie; teren powiatu posiada predyspozycje do rozwoju rolnictwa ekologicznego.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 63.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola