Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Data publikacji: 2018-11-16, Data modyfikacji: 2018-11-19
A A AWydrukDrukuj  
 
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w   Kolnie przypomina o obchodach Światowego Dnia Rzucania Palenia 2018r . W  bieżącym roku  zgodnie z sugestią prof. Witolda Zatońskiego, inicjatywy profilaktyczne są skierowane do rodzin spodziewających się dziecka. W związku z powyższym zachęcam tę grupę (kobiety w ciąży oraz ich partnerzy) do wyeliminowania ze swojego otoczenia  tytoniu i wyrobów powiązanych (e-papierosów) z uwagi na ich ogromną szkodliwość.   PALĄCA MATKA NIE TYLKO SZKODZI SOBIE, ALE RÓWNIEŻ SWOJEMU NIENARODZONEMU DZIECKU! tlenek węgla, który jest składnikiem dymu tytoniowego, przenikając przez łożysko powoduje przewlekłe niedotlenienie płodu, a przez to zahamowanie jego rozwoju, zaburzenia funkcji mózgu oraz powstanie wad wrodzonych, u palących kobiet częściej występuje łożysko przodujące, poronienia oraz przedwczesne pęknięcie błon płodowych, noworodki, których matki były narażone na kontakt z dymem tytoniowym w czasie ciąży bardzo często cechują się niską masą urodzeniową, niedostatecznym rozwojem funkcji płuc, dużą podatnością na zachorowania na ostre i przewlekłe choroby układu oddechowego, astmę, przewlekłe choroby ucha środkowego, u noworodków występują objawy głodu nikotynowego- są bardziej płaczliwe, niespokojne, gorzej śpią, mają zaburzenia funkcji przewodu pokarmowego. Wzrasta też w ich przypadku ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej, jeśli kobieta karmi piersią i jednocześnie pali- do pokarmu przechodzi m.in. nikotyna, powodując u dziecka występowanie okresów niepokoju, bezsenności, wymiotów, biegunek, a także niefizjologiczne przyspieszenie pracy serca i zaburzenia krążenia, wykazano związek pomiędzy paleniem tytoniu przez kobietę w ciąży i nieprawidłowym rozwojem psychicznym dziecka, słabymi wynikami w nauce, zachowaniami przestępczymi oraz wystąpieniem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), bierne palenie matki, tak samo jak czynne, podnosi poziom tlenku węgla i nikotyny we krwi dziecka, dlatego bezwzględnie powinna ona unikać miejsc, w których narażona jest na wdychanie dymu tytoniowego.   W CELU OCHRONY ZDROWIA I ŻYCIA WŁASNEGO ORAZ SWOJEGO POTOMSTWA KOBIETY PLANUJĄCE URODZENIE DZIECKA, BĘDĄCE W CIĄŻY, A TAKŻE KARMIĄCE PIERSIĄ POWINNY BEZWZGLĘDNIE ROZSTAĆ SIĘ Z PALENIEM TYTONIU   Gdzie szukać pomocy? Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym (801 108 108) jakrzucicpalenie.pl/jestem-w-ciazy

Pełna treść wiadomości na: powiatkolno.pl/index.php/dla-mieszkancow/500-swiatowy-dzien-rzucania-palenia
powiatkolno.pl, Źródło artykułu: powiatkolno.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kolneński - powiat w zachodniej części  województwa podlaskiego z siedzibą w Kolnie. W skład powiatu wchodzą gminy: Grabowo, Kolno, Mały Płock, Turośl i Stawiski zajmując powierzchnię 939,73 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Pisa ze szlakiem kajakowym, rezerwat przyrody Ciemny Kąt, obszar chronionego krajobrazu Równina Kurpiowska i Dolina Dolnej Narwi, Puszcza Kurpiowska oraz liczne pomniki przyrody. Do atrakcji turystycznych zalicza się Izby Regionalne w Domu Kultury w Kolnie i Turośli oraz liczne zabytkowe kościoły np. w Kolnie, Małym Płocku, Turośli czy Stawisku.

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na rolnictwie; teren powiatu posiada predyspozycje do rozwoju rolnictwa ekologicznego.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 63.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola